انواع شاخه های حسابداری

 • این موضوع 0 پاسخ، 1 کاربر را دارد و آخرین بار در 6 سال، 1 ماه پیش بدست sinayaghoubi به‌روزرسانی شده است.
نمایش 0 پاسخ رشته ها
 • نویسنده
  نوشته‌ها
  • #13224 پاسخ
   sinayaghoubi
   میهمان

   انواع شاخه های حسابداری
   به طور کلی حسابداری را میتوان به ۵ شاخه تقسیم کرد که هر کدام بر اساس الزامات و شرایط مختلفی شکل گرفته و دارای استفاده و اهمیت خود می باشند.
   این زیر مجموعه ها عبارتند از حسابداری مالی، صنعتی، دولتی، مدیریت و حسابداری منابع انسانی.
   حسابداری مالی
   حسابداری مالی و یا گزارش شاخه ای است که هدف اصلی آن، تهیه و ارائه اطلاعات مالی در قالب صورتهای مالی اساسی از قبیل ترازنامه ها و صورت‌های سود و زیان می باشد که مورد استفاده داخلی سازمان،سهام‌داران، کارکنان شرکت، سازمان‌های دولتی و ناظران قرار می گیرد.
   پیدایش این قبیل گزارشات مالی این امکان را فراهم آورد تا صاحبان سرمایه که به تجارت نمی پرداختند بتوانند در بنگاه های تجاری سرمایه گذاری کرده و باعث رشد و توسعه آنها بشوند.
   از دیگر اهداف این شاخه حسابداری، می توان به تاثیر آن در برقراری مالیات بر درآمد اشاره کرد.
   تعیین مالیات بر درآمد مستلزم محاسبه و شناخت دقیق سود خالص است و از الزامات آن شناختن و نگهداری حسابها و دفاتر منظم و همچنین تهیه صورتهای مالی از قبیل صورت‌های سود و زیان می باشد. بنابراین حسابداری مالی رکنی اساسی برای دولتها و سایر استفاده کنندگان از قبیل بانکها، اعتبار دهندگان، بستانکاران ، مشتریان، کارکنان، فروشندگان، سرمایه‌گذاران، کارگزاران بازار سرمایه و مدیران مؤسسه می باشد.
   حسابداری صنعتی
   حسابداری صنعتی و یا بهای تمام شده شاخه ای است که هدف از آن محاسبه بهای تمام شده محصولات تولیدی می باشد.
   این شاخه حسابداری که پیدایش و رشد آن به دوران پس از انقلاب صنعتی باز می گردد بهای تمام شده محصول توسط تجزیه و تحلیل گزارشات، روش تولید، انواع هزینه ها و سایر موارد صورت می پذیرد.
   اگر چه اصلی ترین کاربرد این شاخه حسابداری مربوط به کارخانجات و صنایع تولیدی می باشد، ولی سایر موسسات از قبیل بانکها ، شرکتهای بیمه ، عمده فروشیها، شرکتهای حمل ونقل ،شرکتهای هواپیمایی ،دانشگاهها و بیمارستانها نیز از این روش در جهت کارایی بیشتر استفاده می کنند.
   حسابداری دولتی
   در اواخر قرن ۱۹ میلادی اندیشه کنترل عمومی بر هزینه های دولت زمینه پیدایش حسابداری دولتی را فراهم آورد. پیدایش و افزایش بهره گیری از سیستم بودجه، سیستم متناسبی را مطالبه می کرد که این جریان به پیدایشحسابداری دولتی به صورت شاخه ای متمایز انجامید. از اهداف و وظایف این شاخه حسابداری می توان به ، ثبت و طبقه‌بندی، تلخیص، تفسیر و گزارش رویدادهای بودجه‌ای و مالی دستگاه‌های اجرایی اشاره نمود که در نهایت از این داده ها در جهت کنترل بودجه ، برنامه ریزی اجرایی و تخصیص منابع به زیرمجموعه های دولت استفاده می شود.
   حسابداری مدیریت
   حسابداری مدیریت یا مدیریتی که شاخه ای نوین از حسابداری محسوب می شود به عنوان رشته‌ای خاص در اوایل قرن حاضر شکل گرفت. این شاخه حسابداری بر استفاده مدیران از اطلاعات حسابداری در جهت تصمیم سازی کسب و کار آگاهانه تأکید دارد. این بخش معمولاً محرمانه بوده و توسط مدیران ارشد برای پشتیبانی از تصمیم گیری استفاده می شود. در نتیجه این بخش به جای ثبت تاریخی وقایع مالی دارای نگاهی به آینده می باشد و آینده سازمان را تحت تأثیر قرار می دهد. این شاخه به سازمانها این امکان را می‌دهد تا کارکردهای کنترل و مدیریت شان را اندازه گیری و بهتر تجهیز نمایند.
   طبق تعریف مؤسسه حسابداران رسمی آمریکا (ای آی سی پی ای) این رشته به گسترش سه حوزه کمک می کند که می توان به موارد زیر اشاره کرد.
   • مدیریت راهبردی سازمان : ارتقای نقش حسابدار مدیریت به عنوان یک شریک راهبردی.
   • مدیریت عملکرد سازمان : توسعه عملکرد تصمیم گیری کسب و کار و مدیریت عملکرد و بهره وری.
   • مدیریت ریسک : استفاده از این شاخه حسابداری در راستای شناسایی و گزارشگری ریسکها و مدیریت آنها در راستای اهداف سازمان.
   حسابداری منابع انسانی
   یکی از جدیدترین مباحث حسابداری، بحث منابع انسانی می باشد که در آن منابع انسانی به عنوان یکی از موثرترین عوامل مولد در ایجاد درآمد موسسات پنداشته می شود. در نتیجه ارزش اقتصادی منابع انسانی به مثابه دارایی با اهمیت سازمان تفسیر گردیده و امکان ارایه آن در صورت‌های مالی مطرح می گردد. ۳ بخش اساسی این شاخهحسابداری عبارتند از:
   • شناسایی : تشخیص کمیت و کیفیت آن و تهیه آمار مناسب.
   • ارزیابی : اندازه گیری ارزش اقتصادی و تعیین میزان مالی آن.
   • گزارشگری : تنظیم و ارایه گزارش‌های مالی مناسب در مورد آن.
   برخی از روشهای ارزشگذاری منابع انسانی شامل ارزش اقتصادی(ارزش فعلی)، ارزش جایگزینی، نظریه ی ضریب ارزش، نظریه ی مزایده و بهای تمام شده تاریخی می باشند.
   برای اطلاعات بیشتر به سایت زیر مراجعه نمایید:
   http://www.tehcp.com
   شرکت حسابداری

نمایش 0 پاسخ رشته ها
پاسخ به: انواع شاخه های حسابداری
اطلاعات شما: